Dovolená u dohody o provedení práce: Máte na ni nárok?

Dovolená U Dohody O Provedení Práce

Nárok na dovolenou i na DPP

I když pracujete na dohodu o provedení práce (DPP), máte nárok na dovolenou. Zákoník práce zaručuje i "dohodářům" odpočinek, aby se mohli zregenerovat a vrátit se k práci odpočinutí. Nárok na dovolenou u DPP vzniká po odpracování alespoň 182 hodin v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele. Za každou odpracovanou hodinu vám náleží poměrná část dovolené. Výše dovolené se počítá z týdenní pracovní doby, která je u DPP individuální a odvíjí se od sjednaného rozsahu práce. Pokud tedy pracujete například 20 hodin týdně, máte nárok na polovinu dovolené oproti zaměstnanci na plný úvazek. Dovolená v rámci DPP se řídí stejnými pravidly jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnavatel vám musí dovolenou schválit a vyplatit vám za ni náhradu mzdy.

Počet dní dovolené: Jak se počítá?

Výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) se liší od klasického pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na DPP nemá nárok na dovolenou v kalendářních dnech, ale získává nárok na dovolenou v hodinách.

Na kolik hodin dovolené má tedy pracovník na DPP nárok? Výpočet je jednoduchý. Za každý odpracovaný měsíc, ve kterém odpracuje alespoň 10 dní (směn), mu náleží 1/12 z celkového nároku na dovolenou. Celkový nárok na dovolenou u DPP činí minimálně 2 týdny, tedy 80 hodin, pokud se s zaměstnavatelem nedohodnete jinak.

Pro lepší pochopení si uvedeme příklad. Pracujete-li na DPP 6 měsíců a každý měsíc odpracujete alespoň 10 dní, váš nárok na dovolenou bude činit 40 hodin (6 měsíců x 1/12 z 80 hodin = 40 hodin).

Žádná práce, ale náhrada mzdy?

Dohoda o provedení práce (DPP) je specifický typ pracovněprávního vztahu, který s sebou nese řadu odlišností oproti klasickému pracovnímu poměru. Jednou z otázek, která často vyvstává, je nárok na dovolenou a náhradu mzdy během ní. Základní pravidlo zní, že u DPP nárok na dovolenou nevzniká. Je to dáno tím, že DPP je koncipována jako jednorázová, časově omezená aktivita. Zákoník práce s dovolenou u DPP nepočítá, a proto ani nevzniká nárok na náhradu mzdy za dovolenou. Existují však i výjimky. Pokud by DPP trvala déle než 12 měsíců a zaměstnanec během ní neodpracoval více než polovinu stanovené týdenní pracovní doby, vznikl by mu nárok na poměrnou část dovolené. V praxi se ale s takovými případy setkáváme spíše výjimečně. Pro většinu DPP platí, že dovolená ani náhrada mzdy za ni nepřísluší.

Evidence odpracované doby

U dohody o provedení práce není evidence odpracované doby pro účely dovolené vedena standardním způsobem jako u běžného pracovního poměru. Nárok na dovolenou nevzniká za odpracované dny, ale za odpracované hodiny. Zákoník práce stanoví, že za každých 21 odpracovaných hodin přísluší zaměstnanci na dohodu o provedení práce 1/12 dovolené, na kterou by mu vznikl nárok, kdyby šlo o běžný pracovní poměr. To znamená, že pokud má zaměstnanec na dohodu o provedení práce sjednaný rozsah práce 30 hodin měsíčně a běžná dovolená u zaměstnavatele činí 20 dní, pak mu za daný měsíc vznikne nárok na 1,43 dne dovolené (30 hodin / 21 hodin = 1,43). Důležité je si uvědomit, že dovolená se u dohody o provedení práce nezaokrouhluje na celé dny, ale proplácí se poměrně.

dovolená u dohody o provedení práce

Dovolená u dohody o provedení práce? Ta je jako Yeti - všichni o ní mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl.

Radomír Novotný

Co když mi dovolenou nechtějí dát?

U dohody o provedení práce není standardní pracovní poměr a nevztahují se na ni všechny nároky jako u běžného zaměstnání. Nárok na placenou dovolenou, tak jak ho známe z hlavní pracovní smlouvy, u dohody o provedení práce nevzniká. To znamená, že pokud pracujete na základě dohody o provedení práce, váš zaměstnavatel není povinen vám poskytnout placené volno. Nicméně, nic vám nebrání se se zaměstnavatelem domluvit na neplaceném volnu, ať už v rámci dohody o provedení práce nebo mimo ni. Vždy je důležité mít vše písemně zaznamenané v dohodě, abyste se vyhnuli případným nedorozuměním.

Vlastnost Dovolená u dohody o provedení práce Dovolená u běžného pracovního poměru
Nárok na dovolenou Ano, poměrně k odpracované době Ano, obvykle 20 dní/rok
Způsob výpočtu dovolené 1/12 za každých 21 odpracovaných dnů Obvykle 2 dny za každý měsíc trvání pracovního poměru

Dovolená a ukončení DPP

U dohody o provedení práce (DPP) je situace s dovolenou trochu jiná než u klasického pracovního poměru. Nárok na dovolenou u DPP nevzniká automaticky jako u práce na hlavní pracovní poměr. Zaměstnanec pracující na DPP má nárok na dovolenou pouze tehdy, pokud si ji sjedná s zaměstnavatelem v písemné smlouvě.

Délka dovolené se pak řídí dohodou, minimálně však činí jeden den dovolené za každých 15 odpracovaných dnů. Pokud v dohodě není o nároku na dovolenou zmínka, zaměstnanec na ni bohužel nemá nárok.

dovolená u dohody o provedení práce

Ukončení DPP se řídí podmínkami sjednanými v smlouvě. Zpravidla se DPP ukončuje splněním sjednaného díla nebo uplynutím sjednané doby. Výpovědní doba u DPP není stanovena, pokud se strany nedohodnou jinak. Nicméně i při ukončení DPP má zaměstnanec právo na poměrnou část dovolené, pokud mu na ni v rámci DPP vznikl nárok.

Shrnutí: Hlavní body k zapamatování

Dohoda o provedení práce (DPP) je specifický typ pracovněprávního vztahu, který s sebou nese některé odlišnosti oproti klasickému pracovnímu poměru. Jednou z nich je i problematika dovolené. Na dovolenou v rámci DPP nevzniká automatický nárok, jako je tomu u běžných zaměstnanců. Nárok na dovolenou u DPP vzniká pouze tehdy, pokud je to výslovně sjednáno v písemné smlouvě o provedení práce. Pokud se na dovolené v DPP nedohodnete, nevzniká vám na ni nárok a nemáte nárok ani na proplacení dovolené při skončení DPP. V případě, že je dovolená v DPP sjednána, náleží vám za každý odpracovaný měsíc 2 dny dovolené, pokud se s objednatelem nedohodnete jinak.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: práce