Manželská smlouva: Kdy se vyplatí a kdy je zbytečná?
- Co je to manželská smlouva?
- Proč uzavřít manželskou smlouvu?
- Kdy uzavřít manželskou smlouvu?
- Co může obsahovat manželská smlouva?
- Společné jmění manželů (SJM)
- Zúžení SJM v manželské smlouvě
- Rozdělení majetku po rozvodu
- Dědictví a manželská smlouva
- Náklady na sepsání smlouvy
- Změna a zrušení smlouvy
- Vzor manželské smlouvy
- Notář a manželská smlouva
- Manželská smlouva a podnikání
- Důležité rady na závěr
Co je to manželská smlouva?
Je to dokument, kterým si snoubenci nebo manželé můžou upravit vzájemné majetkové vztahy. Můžete si tak nastavit pravidla, která budou lépe vyhovovat vaší konkrétní situaci, než zákonný režim. Manželskou smlouvu upravuje nový občanský zákoník. Smlouvu je nutné uzavřít ve formě notářského zápisu. Jinak je neplatná. Manželskou smlouvou lze upravit i majetkové vztahy pro případ rozvodu. Manželé se v ní můžou dohodnout například na vypořádání společného jmění manželů. Nebo na tom, jak se vypořádají s bydlením. Smlouvou mezi manželi o majetkových vztazích můžou manželé upravit své majetkové vztahy i v průběhu manželství. Tato smlouva slouží ke změně nebo zrušení úpravy majetkových vztahů.
Proč uzavřít manželskou smlouvu?
Manželská smlouva, neboli smlouva mezi manželi o majetkových vztazích, je v dnešní době stále častějším tématem. Proč by ale páry měly zvažovat uzavření takové smlouvy? Důvodů může být hned několik. Manželská smlouva umožňuje nastavit si odlišný režim společného jmění manželů, než určuje zákon. To se hodí například v případě, kdy jeden z partnerů vstupuje do manželství s podnikáním nebo s vysokým majetkem. Smlouvou lze upravit i vyživovací povinnost v manželství a pro případ rozvodu. To ocení zejména páry s velkým rozdílem v příjmech. Uzavření manželské smlouvy může přispět k větší důvěře a transparentnosti ve vztahu. Partneři si jasně definují svá majetková práva a povinnosti, což může předejít případným nedorozuměním a sporům v budoucnu.
Kdy uzavřít manželskou smlouvu?
Uvažujete-li o uzavření manželské smlouvy, je vhodné tak učinit ještě před svatbou. Manželskou smlouvu lze uzavřít i v průběhu manželství, ale je to administrativně náročnější a vyžaduje to souhlas obou partnerů. Uzavření smlouvy mezi manželi o majetkových vztazích se nabízí v mnoha situacích. Může jít o ochranu majetku jednoho z partnerů, například v případě podnikání, nebo o zajištění spravedlivého rozdělení majetku v případě rozvodu. Smlouva může upravovat i další majetkové vztahy, jako je vyživovací povinnost mezi manželi nebo úhrada dluhů.
Je důležité si uvědomit, že manželská smlouva a smlouva mezi manželi o majetkových vztazích nejsou totéž. Manželská smlouva upravuje pouze majetkové vztahy pro případ rozvodu, zatímco smlouva mezi manželi o majetkových vztazích může upravovat i další majetkové vztahy a platí i v průběhu manželství. V každém případě je vhodné poradit se s odborníkem, který vám pomůže s formulací smlouvy a zajistí, aby byla platná a vyhovovala vašim potřebám.
Co může obsahovat manželská smlouva?
Manželská smlouva, neboli také smlouva o úpravě majetkových vztahů mezi manželi, je právní dokument, který umožňuje manželům upravit si vzájemné majetkové vztahy odlišně od zákonem stanoveného režimu. Manželská smlouva tak dává manželům značnou míru autonomie a flexibility v rozhodování o svém majetku. Co vše ale může taková smlouva obsahovat? V zásadě lze říci, že manželská smlouva může upravovat vše, co se týká majetku manželů, a to jak v průběhu manželství, tak i pro případ jeho zániku. Manželé si tak mohou například upravit způsob nabytí majetku během manželství, a to tak, že zvolí režim oddělených jmění, popřípadě si zvolí režim společné jmění s určitými modifikacemi. Dále si manželé mohou v manželské smlouvě upravit vypořádání majetku pro případ rozvodu, a to včetně úpravy majetku nabytého před svatbou. Manželé si tak mohou například sjednat, že majetek nabytý před svatbou bude v případě rozvodu náležet výhradně tomu z manželů, kdo jej nabyl.
Společné jmění manželů (SJM)
Vstupem do manželství vzniká ze zákona mezi manželi takzvané společné jmění manželů (SJM). Do SJM spadá většina majetku nabytého během trvání manželství, a to bez ohledu na to, zda byl majetek získán jedním z manželů či oběma společně. Existují však výjimky, kdy majetek do SJM nespadá, například majetek získaný dědictvím, darem či náhradou nemajetkové újmy. Manželé si mohou rozsah SJM upravit či jeho vznik zcela vyloučit prostřednictvím manželské smlouvy. Manželská smlouva je speciálním typem smlouvy, kterou upravuje zákon a která vyžaduje formu notářského zápisu. Manželé mohou své majetkové vztahy upravit i v průběhu manželství, a to prostřednictvím smlouvy mezi manželi o majetkových vztazích. Tato smlouva se liší od manželské smlouvy tím, že nemusí být sepsána ve formě notářského zápisu, postačí podpisy obou manželů.
Manželská smlouva není projevem nedůvěry, ale spíše aktem zodpovědnosti za společné i vlastní jmění.
Hana Nováková
Zúžení SJM v manželské smlouvě
Manželská smlouva, neboli smlouva o úpravě vztahů, je mocný nástroj, jak si nastavit pravidla hry v manželství, a to i co se týká majetku. Zúžení SJM, tedy společného jmění manželů, je častým přáním snoubenců i manželů. Zatímco zákon automaticky zařadí do SJM vše, co si manželé pořídí během manželství (až na pár výjimek), zúžením SJM si můžete určit, že do společného vlastnictví poputuje jen to, co si výslovně dohodnete. Můžete si například stanovit, že do SJM bude patřit pouze vaše společné bydlení, zatímco příjmy, auta nebo dědictví zůstanou v odděleném vlastnictví. Zúžení SJM vyžaduje notářský zápis a je potřeba si ho dobře promyslet. Neexistuje totiž žádný univerzální mustr a to, co vyhovuje vašim sousedům, nemusí být ideální i pro vás.
Rozdělení majetku po rozvodu
Při rozvodu hrají manželská smlouva a smlouva o majetkových vztazích zásadní roli. Tyto dokumenty, uzavřené před nebo během manželství, upravují rozdělení majetku nabytého v manželství. Manželská smlouva umožňuje manželům odchýlit se od zákonného režimu společného jmění manželů (SJM) a nastavit si vlastní pravidla. Mohou si například zvolit režim oddělených jmění nebo určit majetek, který bude patřit výhradně jednomu z nich. Smlouva o majetkových vztazích slouží k úpravě SJM, například k rozšíření nebo zúžení jeho rozsahu. Pokud manželé nemají uzavřenou žádnou z těchto smluv, řídí se rozdělení majetku zákonem a majetek nabytý v manželství se dělí rovným dílem. Je důležité si uvědomit, že i když smlouvy upravují majetkové vztahy, soud může v zájmu ochrany slabší strany nebo nezletilých dětí od nich v rozvodovém řízení odchýlit.
Dědictví a manželská smlouva
V České republice upravuje majetkové vztahy mezi manželi nový občanský zákoník. Manželé si můžou upravit vzájemné majetkové vztahy v manželské smlouvě nebo v dohodě o zúžení/rozšíření společného jmění. Manželskou smlouvu můžou uzavřít snoubenci před svatbou, ale i manželé za trvání manželství. Dohodu o zúžení/rozšíření společného jmění můžou uzavřít jen manželé. Manželská smlouva a dohoda o zúžení/rozšíření společného jmění musí mít písemnou formu a úředně ověřené podpisy. Manželé si můžou v těchto smlouvách upravit například to, co bude patřit do jejich společného jmění, jak se bude vypořádávat jejich majetek v případě rozvodu nebo jak se bude dědit v případě úmrtí jednoho z nich. Pokud manželé neuzavřou manželskou smlouvu, platí pro ně zákonný režim společného jmění. To znamená, že majetek nabytý za trvání manželství patří do společného jmění manželů. Do společného jmění nepatří majetek, který nabyl jeden z manželů darem, dědictvím nebo odkazem.
Náklady na sepsání smlouvy
Náklady na sepsání manželské smlouvy nebo smlouvy o úpravě majetkových vztahů se liší v závislosti na několika faktorech. Mezi ně patří složitost smlouvy, hodinová sazba notáře a případné další náklady, jako jsou poplatky za výpisy z katastru nemovitostí. Obecně lze říci, že cena za sepsání jednoduché předmanželské smlouvy se pohybuje v rozmezí od 3 000 Kč do 5 000 Kč. U složitějších smluv, které upravují rozsáhlé majetkové poměry, se cena může vyšplhat i na několik desítek tisíc korun. Kromě ceny za sepsání smlouvy je nutné počítat i s poplatkem za registraci smlouvy do evidence smluv o manželském majetkovém režimu, který činí 1 000 Kč. Před podpisem smlouvy je vhodné si od notáře vyžádat cenovou nabídku, aby bylo jasné, kolik vás sepsání smlouvy bude stát.
Vlastnictví | Bez manželské smlouvy | S manželskou smlouvou |
---|---|---|
Movité věci pořízené během manželství | Společné jmění manželů | Může být upraveno dle dohody (např. podílové spoluvlastnictví, výlučné vlastnictví jednoho z manželů) |
Nemovitosti pořízené během manželství | Společné jmění manželů | Může být upraveno dle dohody (např. podílové spoluvlastnictví, výlučné vlastnictví jednoho z manželů) |
Dluhy vzniklé během manželství | Oba manželé společně a nerozdílně | Možnost úpravy dle dohody (např. odpovědnost pouze za vlastní dluhy) |
Změna a zrušení smlouvy
Manželskou smlouvu i smlouvu o úpravě majetkových vztahů mezi manželi, ať už uzavřenou před svatbou nebo během manželství, lze měnit či rušit. Provádí se to opět písemnou formou a je nutné, aby změnu či zrušení schválil soud. Důležité je si uvědomit, že změna či zrušení se netýká minulosti, ale platí ode dne, kdy o tom soud rozhodl. To znamená, že majetek nabytý před tímto datem se řídí původní dohodou. Manželé by si měli všechny změny důkladně promyslet a v ideálním případě se poradit s odborníkem, aby předešli případným sporům v budoucnu.
Vzor manželské smlouvy
V České republice upravuje majetkové vztahy mezi manželi nový občanský zákoník. Manželé si můžou upravit vzájemné majetkové vztahy v manželské smlouvě. Manželská smlouva je zvláštní druh smlouvy, kterou si můžou budoucí manželé nebo manželé upravit majetkové vztahy v manželství. Manželská smlouva musí mít písemnou formu a musí být úředně ověřena. Smlouvou o úpravě majetkových vztahů si můžou manželé upravit například: vznik, změnu nebo zánik společného jmění manželů, rozsah společného jmění manželů, vypořádání společného jmění manželů v případě zániku manželství. Manželé můžou uzavřít i smlouvu o zúžení nebo rozšíření zákonného majetkového režimu. Smlouvu o zúžení nebo rozšíření zákonného majetkového režimu můžou manželé uzavřít i v případě, že již uzavřeli manželskou smlouvu.
Notář a manželská smlouva
Vstupem do manželství se automaticky uplatní zákonný režim společného jmění manželů. Pokud si však partneři přejí upravit svá majetková práva a povinnosti odlišně, přichází na řadu manželská smlouva. Notář v této oblasti hraje klíčovou roli, jelikož manželská smlouva musí mít formu notářského zápisu, aby byla platná.
Manželská smlouva umožňuje upravit nejen stávající majetek, ale i budoucí příjmy a dluhy. Partneři si tak mohou zvolit režim oddělených jmění, modifikovaný režim společného jmění nebo kombinovat oba. Smlouva může být uzavřena jak před svatbou, tak i během manželství. V druhém případě se jedná o smlouvu mezi manželi o majetkových vztazích, která vyžaduje rovněž formu notářského zápisu.
Notář při sepisování smlouvy působí nestranně a dbá na ochranu zájmů obou stran. Poskytne partnerům odborné rady a vysvětlí jim právní důsledky jednotlivých ustanovení. Díky tomu mají manželé jistotu, že smlouva bude platná a bude odrážet jejich skutečnou vůli.
Manželská smlouva a podnikání
Vstupujete-li do manželství s podnikatelským záměrem, nebo již jeden z vás podniká, je důležité myslet na budoucnost a chránit své zájmy. Manželská smlouva, resp. smlouva o úpravě majetkových vztahů mezi manželi, vám umožňuje upravit si majetkové poměry jinak, než jak stanoví zákon. Můžete si tak například zvolit režim oddělených jmění, kdy si každý z vás ponechá svůj majetek nabytý před i během manželství.
Tento krok je obzvláště důležitý pro ochranu vašeho podnikání v případě rozvodu. Zamezíte tak případným sporům o rozdělení majetku firmy, včetně zisku, a uchráníte tak své podnikání před nežádoucími otřesy. Smlouvou lze upravit i další důležité aspekty, jako je nakládání s majetkem, vypořádání dluhů, nebo určení, komu připadne majetek v případě úmrtí jednoho z manželů. Pro vytvoření platné a účinné smlouvy je nezbytné obrátit se na odborníka, nejlépe advokáta specializujícího se na rodinné právo. Ten vám pomůže s formulací vašich požadavků a zajistí, aby smlouva byla v souladu s platnou legislativou.
Důležité rady na závěr
Manželská smlouva a smlouva o úpravě majetkových vztahů mezi manželi jsou mocné nástroje, které vám pomohou předejít případným sporům a nedorozuměním v budoucnu. Než se ale pro některou z nich rozhodnete, důkladně zvažte všechna pro a proti a poraďte se s odborníkem. Konzultace s advokátem specializujícím se na rodinné právo vám poskytne cenné rady a pomůže vám sepsat smlouvu na míru vašim potřebám. Pamatujte, že každý případ je jedinečný a to, co vyhovuje vašim přátelům, nemusí být ideální řešení pro vás. Nepodceňujte ani důležitost komunikace se svým partnerem. Otevřeně si promluvte o svých představách a očekáváních ohledně financí a majetku. Společné hledání kompromisů a vzájemné pochopení jsou klíčem k harmonickému vztahu i po právní stránce.
Publikováno: 27. 11. 2024
Kategorie: právo