Pozor na falešné stodolárovky! Vše o platných 100 dolarových bankovkách.

Platné 100 Dolarové Bankovky

Historie stodolárové bankovky

Stodolarová bankovka je nejvyšší nominální hodnota amerického dolaru, která je v současnosti v oběhu. Její historie sahá až do 19. století, ale současný design s podobiznou Benjamina Franklina a Independence Hall ve Philadelphii pochází z roku 1969. V průběhu let prošla bankovka několika změnami, které měly za cíl ztížit její padělání.

Mezi nejvýznamnější úpravy patří zavedení bezpečnostního proužku s mikrotextem v roce 1990 a 3D bezpečnostní pásky s obrázky zvonů a číslice 100 v roce 2013. Tyto prvky, spolu s dalšími bezpečnostními znaky, jako je vodoznak, reliéfní tisk a mikrotisk, dělají z padělání stodolarové bankovky extrémně náročný úkol.

I přes snahu o ztížení padělání se stále objevují falešné stodolarové bankovky. Proto je důležité být obezřetný a věnovat pozornost bezpečnostním prvkům. V případě pochybností je vhodné kontaktovat banku nebo policii.

Bezpečnostní prvky

Stodolarová bankovka je často terčem padělatelů, proto je důležité znát její bezpečnostní prvky. Tyto prvky pomáhají odlišit pravé bankovky od falešných. Mezi hlavní bezpečnostní prvky patří 3D bezpečnostní páska, vodoznak a měnící se číslo 100 v pravém dolním rohu. 3D bezpečnostní páska je umístěna na pravé straně bankovky a při pohybu mění svůj vzor zvonků na číslice 100. Vodoznak s portrétem Benjamina Franklina je viditelný z obou stran bankovky, když ji prosvítíte světlem. Číslo 100 v pravém dolním rohu mění barvu ze zlaté na zelenou v závislosti na úhlu pohledu. Kromě těchto hlavních prvků existuje řada dalších, méně nápadných, ale stejně důležitých bezpečnostních znaků. Patří mezi ně mikrotext, reliéfní tisk a bezpečnostní vlákna zapuštěná do papíru. Všechny tyto prvky dohromady ztěžují padělání stodolarových bankovek a pomáhají chránit před podvodníky.

Porovnání znaků na platných 100 dolarových bankovkách
Znak Popis na starších bankovkách (před rokem 2013) Popis na novějších bankovkách (od roku 2013)
3D bezpečnostní proužek Není přítomen Přítomen, modrý proužek s pohyblivými zvonky a číslicemi "100"
Znak v nádobce s inkoustem Znak zvonu v měděné barvě Znak zvonu a nádobky s inkoustem mění barvu z měděné na zelenou
Vodoznak Vodoznak s portrétem Benjamina Franklina Vodoznak s portrétem Benjamina Franklina a druhý vodoznak s číslicí "100"

Design a jeho vývoj

Stodolarová bankovka prošla během své historie mnoha změnami designu. Tyto změny měly za cíl ztížit padělání a posílit důvěru veřejnosti v měnu. Současný design stodolárové bankovky, představený v roce 2013, je nejbezpečnější v historii. Obsahuje řadu inovativních bezpečnostních prvků, jako je 3D bezpečnostní páska, měnící se zvonek v inkoustu a vodoznak. Na lícové straně bankovky je vyobrazen Benjamin Franklin, jeden z Otců zakladatelů Spojených států amerických, a Independence Hall ve Filadelfii, kde byla podepsána Deklarace nezávislosti. Na rubové straně se nachází vyobrazení budovy Independence Hall z jiného úhlu pohledu. Kromě bezpečnostních prvků obsahuje design bankovky i další symboly a nápisy, které odkazují na historii a hodnoty Spojených států. Mezi ně patří například heslo "In God We Trust" (Věříme v Boha), pečeť Federálního rezervního systému a nápis "The United States of America". Nová podoba stodolárové bankovky je výsledkem mnohaleté práce odborníků na bezpečnostní tisk a design. Její cílem je zajistit, aby tato důležitá bankovka zůstala i nadále důvěryhodným platidlem.

Platné 100 dolarové bankovky se vyznačují specifickými bezpečnostními prvky, jako je 3D bezpečnostní proužek a vodoznak s portrétem Benjamina Franklina. Tyto prvky pomáhají chránit před paděláním a zajišťují důvěryhodnost měny.

Bořivoj Král

Portrét Benjamina Franklina

Na stodolavé bankovce, nejvyšší nominální hodnotě amerického dolaru, se hrdě vyjímá podobizna Benjamina Franklina, jednoho z Otců zakladatelů Spojených států amerických. Franklin, známý svými experimenty s elektřinou a vynálezem bleskosvodu, nebyl prezidentem USA, ale jeho přínos pro americkou historii a kulturu je nesporný. Na bankovce je vyobrazen jeho portrét s charakteristickými brýlemi a vousem, který se stal symbolem americké moudrosti a vynalézavosti.

Kromě Franklinova portrétu najdeme na stodolavé bankovce i další symboly americké historie a identity. Na zadní straně bankovky je vyobrazena Independence Hall ve Filadelfii, místo, kde byla podepsána Deklarace nezávislosti. Bankovka je vytištěna v zeleno-šedé barvě a obsahuje řadu bezpečnostních prvků, které znesnadňují její padělání. Mezi tyto prvky patří vodoznak, ochranný proužek a mikrotext. Stodolavá bankovka je v oběhu od roku 1969 a i přes svou vysokou hodnotu je hojně používána jak v USA, tak i v zahraničí.

Symboly na bankovce

Stodolarová bankovka je nejvyšší nominální hodnota amerického dolaru, která je v současnosti v oběhu. Na lícové straně bankovky je vyobrazen Benjamin Franklin, jeden ze zakladatelů Spojených států amerických. Na zadní straně bankovky se nachází Independence Hall ve Filadelfii, kde byla podepsána Deklarace nezávislosti.

platné 100 dolarové bankovky

Na bankovce se nachází řada symbolů, které odkazují na historii a hodnoty Spojených států amerických. Například na lícové straně bankovky je vyobrazen inkoustový kalamář, který symbolizuje svobodu slova a tisku. Na zadní straně bankovky se nachází orel bělohlavý, národní pták Spojených států amerických, který symbolizuje sílu a svobodu.

Kromě symbolů se na bankovce nachází také řada bezpečnostních prvků, které znesnadňují její padělání. Mezi tyto prvky patří například vodoznak, mikrotext a bezpečnostní proužek. Vodoznak je viditelný proti světlu a zobrazuje portrét Benjamina Franklina. Mikrotext je text, který je viditelný pouze pod lupou. Bezpečnostní proužek je vertikální proužek, který je zapuštěn do papíru a při naklánění bankovky mění barvu.

Rozměry a materiál

Platné 100dolarové bankovky mají přesně stanovené rozměry a jsou vyrobeny ze speciálního materiálu. Rozměry bankovky jsou 156 mm na délku a 66,3 mm na šířku, což z ní činí poměrně velkou bankovku ve srovnání s jinými měnami. Tento rozměr je shodný se staršími verzemi 100dolarových bankovek, takže se nemusíte bát, že by se vám nevešly do peněženky. Materiál použitý k výrobě 100dolarových bankovek je směs 75 % bavlny a 25 % lnu. Tato kombinace dodává bankovkám jejich charakteristickou texturu a odolnost. Použití těchto materiálů a speciálních bezpečnostních prvků činí z padělání 100dolarových bankovek extrémně náročný úkol.

Platnost starších verzí

Starší verze 100dolarových bankovek Spojených států amerických, vydané před rokem 1996, zůstávají i nadále platným platidlem. To znamená, že je můžete i nadále používat k platbě za zboží a služby v USA. Obchodníci jsou povinni je přijímat stejně jako nové bankovky. Nicméně, vzhledem k pokroku v technologii padělání bankovek, starší verze nemusí být tak snadno rozpoznatelné jako ty novější.

Pro běžného uživatele je důležité si pamatovat, že všechny 100dolarové bankovky vydané Federálním rezervním systémem USA, bez ohledu na datum vydání, zůstávají legálním platidlem. Pokud si nejste jisti pravostí bankovky, obraťte se na svůj bankovní ústav, kde vám s identifikací pomohou.

I když jsou starší verze stále platné, doporučuje se, abyste je při cestách do zahraničí vyměnili za novější. Mnoho směnáren a bank mimo USA již starší verze nepřijímá nebo je směňuje za méně výhodný kurz.

Tipy pro ověření pravosti

Stodolarová bankovka je nejčastěji padělanou bankovkou amerického dolaru mimo Spojené státy. Pokud cestujete nebo obchodujete s dolary, je důležité vědět, jak rozpoznat pravou bankovku od falešné.

Nové stodolarové bankovky vydané po roce 2013 mají několik bezpečnostních prvků, které vám s ověřením pomohou.

Tím nejdůležitějším je 3D bezpečnostní páska vpravo od portrétu Benjamina Franklina.

Při naklánění bankovky se na pásce pohybují obrázky zvonů a číslice „100“.

Dalším důležitým prvkem je vodoznak s portrétem Benjamina Franklina, který je viditelný, když se na bankovku podíváte proti světlu.

V pravém dolním rohu bankovky je umístěn měnící se inkoustový nápis „100“, který mění barvu ze měděné na zelenou při naklánění bankovky.

Kromě těchto hlavních prvků se na bankovce nachází i další, méně nápadné bezpečnostní prvky, jako je mikrotisk, reliéfní tisk a ochranná vlákna.

Pokud si nejste jisti pravostí bankovky, porovnejte ji s jinou, o které víte, že je pravá.

V případě pochybností se obraťte na banku nebo jinou kompetentní instituci.

Pamatujte, že znalost bezpečnostních prvků a obezřetnost jsou nejlepší obranou proti padělaným bankovkám.

Zajímavosti o stodolarech

Stodolarová bankovka je fascinující kus historie a symbol americké měny. Věděli jste, že současná verze stodolarovky, s Benjaminem Franklinem a Independence Hall, byla představena v roce 2013? Tato nová verze obsahuje vylepšené bezpečnostní prvky, jako je 3D bezpečnostní páska a měnící se obrázek zvonu v inkwellu. Stodolarovka je nejméně často padělanou bankovkou v USA, a to právě díky těmto sofistikovaným prvkům. Ačkoliv se může zdát, že stodolarovky nejsou v oběhu tak běžné, ve skutečnosti tvoří většinu americké měny v hodnotě. Je to dáno tím, že se používají pro velké transakce a investice.

Nejčastější dotazy

Jak poznám, že je 100dolarová bankovka pravá?

Pravost 100dolarové bankovky poznáte podle několika bezpečnostních prvků.

Všimněte si 3D bezpečnostního proužku, který je vetkaný do papíru a při naklánění mění barvu.

Dále zkontrolujte vodoznak s portrétem Benjamina Franklina, který je viditelný proti světlu.

Na bankovce hledejte také reliéfní tisk, který je patrný na líci bankovky, zejména na portrétu a textu.

Pro jistotu si ověřte i další bezpečnostní prvky, jako je mikrotisk, ochranný proužek vpravo od portrétu a změna barvy číslice 100 v pravém dolním rohu.

platné 100 dolarové bankovky

Kde najdu informace o platných 100dolarových bankovkách?

Kompletní informace o platných 100dolarových bankovkách, včetně obrázků a popisu bezpečnostních prvků, naleznete na webových stránkách americké centrální banky Federal Reserve System.

Dále se můžete obrátit na jakoukoli banku nebo směnárnu, kde vám rádi poskytnou bližší informace.

Pamatujte, že padělání bankovek je trestný čin, proto si vždy ověřte pravost bankovek, se kterými manipulujete.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: Finance